powrót do kategorii

 

Czas czytania: 10 min

Autorka artykułu:

ROKSANA ZAKRZEWSKA

centrum terapii naturalnych

Reguły wyzdrowienia według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
04 października 2022

Reguły wyzdrowienia w TCM

Teoria Pięciu Elementów

 

            Już w czasach starożytnych, sięgając roku 221 p.n.e., gdzie w Chinach panowała dynastia Yin Zhou, została stworzona teoria Pięciu Żywiołów lub inaczej Przemian. W skład tych elementów wchodzą po sobie: Woda, Drzewo, Ogień, Ziemia oraz Metal. Jest to obieg wzajemnych relacji, gdzie tworzą się określone procesy i cykle. Bazują one na wzajemnych relacjach sił yin i yang, które przenikając się, transfomując, wznosząc, gasząc, wspierając i uzupełniając tworzą energetyczny wir, który napędza puls wszelkiego życia.

Inaczej teoria Pięciu Przemian jest koncepcją taoistyczną, która obejmuje holizm zależności kosmicznych w mikro oraz makro skali. Człowiek bowiem przynależy do przestrzeni nieba oraz ziemi i jest niezależnie od woli, poddany wszystkim procesom, które zachodzą w naturalnych cyklach natury. Jest to kompletny i złożony system filozoficzny, który pełni fundament chińskiej medycyny, gdzie wszelkie konsekwencje manifestują się w kondycji ciała, duszy i umysłu każdego człowieka.

 

Pięć Elementów w ujęciu reguł TCH        

 

            Tak jak w niezmiennym i nieustannym cyklu śmierci i narodzin świata natury, tak i w obiegu Pięciu Elementów, krąży energia qi. Jest to mechanizm bardzo delikatny i już niewielkie odstępstwa od ustalonej harmonii jaką wyznacza matka natura, może spowodować poważne zaburzenia w homeostazie całego organizmu.

Posługując się żywiołami z puli pięciu elementów można przedstawić funkcje organów w obiegu, gdzie zgodnie z kierunkami wskazówek zegara Woda odżywia i podlewa Drzewo, które wzmaga Ogień, gdzie ten ubogaca popiołem Ziemię, która rodzi i daje możliwość wystąpienia Metalu, a ten po wytopieniu zamienia się w płyn i obieg się domyka.

Podejmując się pracy z Medycyną Chińską, należy rozpatrywać zależności pracy narządów i obieg karmiący, gdzie Woda przypisana jest Nerkom oraz Pęcherzowi moczowemu, Drzewo obejmuje Wątrobę oraz Woreczek Żółciowy, Ogień sprawuje pieczę nad Sercem oraz Jelitem Cienkim, Ziemia odpowiada za Żołądek oraz Śledzionę i Metal wpółpracuje z Płucami i Jelitem Grubym.

W oparciu o Pięć Elementów, medycyna chińska wyszczególnia reguły, które przyczyniają się do wycofania choroby i całkowitego uleczenia. Są to prawa niezmienne i odwieczne. Z ich pomocą łatwiej jest zrozumieć przebieg procesów chorobotwórczych, prognozować następstwa, stawiać diagnozy i podejmować skutecznie decyzje o przywróceniu zdrowia. Są to Reguły Matka – Dziecko, Południe – Północ, Mąż – Żona oraz 90 dni, która jest powiązana z Regułą Wyleczenia.

 

Reguła Matka – Dziecko

           

            Obieg Pięciu Elementów działa w pełnej harmonii w tzw. obiegu odżywczym (Sheng). Inaczej można go nazwać cyklem Matka – Dziecko, gdzie obrazowo rolą mamy jest opieka i odżywianie swojego dziecka, by funkcjonowało prawidłowo oraz wspieraniu go podczas choroby i słabości. Następuje silna więź pobudzająca. Każdy narząd jest Dzieckiem dla narządu poprzedniego.

Zgodnie z panującymi zasadami reguły Matka – Dziecko, jeśli dany element jest osłabiony, należy wzmocnić poprzedni, by analogicznie chorym dzieckiem zaopiekowała się silna mama. W innym wypadku – wzmacniając Dziecko, osłabimy Matkę, gdyż nastąpi odwrócenie ról i z obiegu odżywczego, przetransformuje się w obieg z tendencjami chorobotwórczymi, gdzie dziecko zdominuje rodzica, co jest wbrew prawom natury i ustalonemu porządkowi rzeczy.

W praktyce więc jeśli występują jakiekolwiek osłabienie w elemencie Metalu – który jest przypisany Płucom i pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak astma, zapalenie oskrzeli, alergie wziewne, czy zalegająca wydzielina – należy wzmocnić i wspierać Matkę, czyli w tym przypadku Śledzionę – w żywiole Ziemi. To ona jest bowiem odpowiedzialna za przekazywanie energii qi, która regulując procesy fizjologiczne i napędzając mechanizm esencji życia cofnie wszelkie anomalie, a Płuca znów odzyskają pełnię sił.

Innym przykładem może być dolegliwość powiązana z osłabionym Sercem. Matka – Wątroba będzie się starała podtrzymać sprawność Dziecka, dokładając więcej drewna do ognia. W takim rachunku wymiany energii, Wątroba zotanie wkrótce pozbawiona swoich zasobów i zacznie tracić siły. Prawidłowym działaniem w takiej sytuacji jest wspracie Wątroby ziołami o energetyce ognia – o smaku gorzkim.

Zgodnie z regułą Matka – Dziecko, jeśli ciało, duch lub umysł zostaną zaatakowane przez chorobę, nie są istotne objawy, lecz poszukuje się pierwotnej przyczyny, która leży w Matce (lub w Babci, w obiegu kontrolnym Babcia – Wnuczek).

 

Obieg odżywczy zgodnie z kiernkiem pracy zegara (Reguła Matka – Dziecko)

 

Reguła Mąż – Żona

 

            Kolejną regułą jest relacja Mąż – Żona, która obejmuje obszar konkretnego elementu i jest stosowana w celu diagnozy choroby opierając się na badaniu pulsu.

Tak jak w naturze mężczyzna jest silniejszy od kobiety, tak w układzie Mąż – Żona występuje ta sama analogia. Chińczycy przypisali lewą stronę ciała dla mężczyzny, a prawą dla kobiety, stąd przykładowo badanie pulsu jest odmiennie wyczuwane w zależności od strony.

Badanie przeprowadza się mierząc puls z tętnicy promieniowej w trzech różnych miejscach Do prawidłowego sprawdzenia pulsu należy również dobrać odpowiednie natężenie nacisku: lekkiego pulsu powierzchownego narządów jamistych (yang) oraz mocnego ucisku dla zbadania pulsu głębokiego dla narządów miąższowych (yin). Wyszczególnia się po stronie lewej: serce z jelitem cienkim, wątrobę z pęcherzem żółciowym oraz nerki z pęcherzem moczowym. Po stronie prawej natomiast: płuca z jelitem grubym, śledzionę z żołądkiem oraz osierdzie z potrójnym ogrzewaczem. Najlepszym momentem na badanie pulsu jest ping dan, czyli okolice północy, kiedy to yin i yang spotykają się. Praktykuje się jednak badanie na czczo o poranku, kiedy tuż po przebudzeniu tętno jest miarodajne, a zasoby energetyczne nie zostały jeszcze naruszone zadaniami dnia codziennego. Puls wyczuwa się w miejscach, gdzie gromadzi się krew, która jest napędzana przez qi. Jest to bardzo pomocne badanie, dzięki któremu można ocenić zaawansowany stan choroby i postawić prognozę ile życia jeszcze pozostało pacjentowi. Przez regulowanie anomalii w zakresie relacji Mąż – Żona można zapobiec przedwczesnej śmierci z powodu nagłego wypadku.

Przykładowo szybki puls może świadczyć o chorobach serca, krótki o patologii w strukturze qi, wielki mówi o progresji patogenu, a mały i nitkowaty o niedoborze qi.

 

 

Niepokojącym objawem może być zamiana stron, gdzie żona zdominuje męża. Jest to stan chorobowy i w takim przypadku prognozuje się czas życia do sześciu miesięcy. Omawiana zamiana ról jest niezgodna z naturą i niesie poważne konsekwencje. Dzięki wczesnej diagnozie można odwrócić ten stan, dodając energii do strony Męża, przy jednoczesnym ustabilizowaniu energii Żony, która potrzebuje się rozproszyć. Do zamiany ról dochodzi w momencie, gdy żona przejmuje obowiązki męża zmuszając go tym samym do spełniania funkcji żony. W medycynie chińskiej mówi się o śmierci gwałtownej w kontekście dwóch przyczyn: złamania praw Reguły Męża – Żony oraz nagromadzenia energii agresywnej, która potrafi zniszczyć energię ochronną.

Chińczycy mawiają, iż zagrożone małżeństwo jest równoznaczne z zagrożeniem życia.

Przypisane organy wg Reguły Mąż - Żona

 

Reguła Południe – Północ
 

            Następnym prawem medycyny chińskiej jest Reguła Południe – Północ, która jest skorelowana z naturalnym zegarem biologicznym. Wyznacza on właściwy rytm życia i harmonijną rutynę. Jest to obszar, który wpływa na każdy organizm żywy wyznaczając naturalny puls życia, rozkwitu, usychania i umierania. To obszar, na który nie mamy wpływu, więc musimy się podporządkować do narzuconych procesów fizjologicznych. Postępując wbrew prawom kosmicznym i ignorując naturalne potrzeby regeneracji w nocy lub mobilizacji za dnia – dochodzi do desynchronizacji własnego zegara biologicznego, przez co organy nie są w stanie wykorzystać swoich faz aktywności i spoczynku i eksploatują się z dużą intensywnością. Przez takie zaniedbania może dojść nawet do dysfunkcji i niewydolności narządów, a co za tym idzie całego układu.

            Doprowadzając do nieefektywnego obciążania narządów narzucając im sprzeczny z naturą harmonogram życia codziennego – organizm traci siły witalne, energia qi nie może swobodnie docierać do zakamarków w zamkniętym obiegu Pięciu Elementów. Zarządzanie zasobami energetycznymi w ciągu doby wymyka się spod kontroli i często taki organizm jest wycieńczony o poranku, czy ma odczuwalne spadki wydajności w ciągu dnia. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, można przywołać słowa Chińczyków, że: „Żyć tylko przez pół dnia, to tracić połowę życia”.

            Reguła Południe – Północ jest kierunkowskazem właściwego rozkładu dnia, ale też sygnalizatorem wszelkich odstępstw od tej zasady. Pomaga bowiem zlokalizować osłabienia i dysfunkcje pracy narządów, zgodnie z ich fazami aktywności. Przykładowo wybudzając się regularnie w nocy między godziną 01:00 a 03:00, można doszukiwać się problemów związanych z pracą wątroby.

Poniższy schemat przedstawia podział na dwanaście faz aktywności narządów w dwugodzinnych cyklach, gdzie na przeciwległym krańcu znajduje się organ w fazie spoczynku. Jest to swoiste sprzężenie energetycznie dwóch narządów – stąd analogia do linii Południe – Północ. Posługując się tym wzorem można wyznaczyć zaburzenia w obrębie danego narządu, w zależności od fazy: aktywności – będzie wskazywać na anomalie w obrębie nadmiaru oraz spoczynku – gdzie wszelkie odstępstwa od normy mówią o niedoborze. Dzięki tej informacji można wdrożyć skuteczne metody regulacji zdrowia, gdzie w określonych cyklach dwugodzinnych stosuje się działania „wyczerpujące” i „rozpraszające” w przypadku nadmiaru (pełni) oraz analogicznie przy nasilonych symptomach w okresie niedoboru (pustki) wprowadza się metody „odżywcze” i „wzmacniające”, by przywrócić balans. W ten sposób zachodzi stopniowa synchronizacja z zegarem narządów, a organizm zaczyna regulować cały cykl.

Do zobrazowania tej reguły posłużę się prostym przykładem spożywania posiłków. Między godziną 07:00 a 09:00 rano jest to najwyższy czas aktywności dla soków żołądkowych i trawiennych, stąd to świetny czas na zjedzenie pożywnego i wartościowego śniadania, by mieć energię na cały dzień. Biorąc pod uwagę przeciwległy kraniec, w godzinach między 19:00 a 21:00 wieczorem – żołądek potrzebuje największej regeneracji, jest to bowiem czas spoczynkowy dla tego narządu. Sięganie po przekąski, czy jeszcze gorzej – obfitą kolację w tych godzinach jest czynnikiem generującym poważne powikłania nie tylko dla samego żołądka, ale i dla wszystkich układów, które współpracują trawiąc, wchłaniając i wydalając treść pokarmową. Tworzy się łańcuch przyczynowo-skutkowy, który z biegiem czasu może być podłożem poważnych zaburzeń zdrowotnych, przykrych dolegliwości, a nawet chorób.
 

Reguła Południe – Północ i zależności z zegrem biologicznym

 

Reguła 90 dni

 

            Kolejną zasadą jest Reguła 90 dni, która jest powiązana z Regułą Wyleczenia.

Reguła Wyleczenia, inaczej Kuracji mówi, że każda choroba musi wyjść ze środka na powierzchnię, uzewnętrzniając te same objawy w chronologii wstecznej – od choroby, aż do całkowitego uleczenia anatomicznie kierując się przy tym z góry na dół.

Natomiast Reguła 90 dni obejmuje pewnego rodzaju zależność przyczynowo-skutkową. Po wspomnianych 90 dniach, co daje wymiar trzech miesięcy, wszelkie działania, kuracje, leki, metody, stosowane zioła, wybory żywieniowe, czy podejmowane czynności dnia codziennego – zmanifestują się właśnie po tym czasie. Dotyczy to także aspektów na poziomach ducha, umysłu i emocji, więc myśli, słowa, czy wizualizacje są równie istotne. Zasada ta dotyczy pozytywnych, jak i negatywnych zmian.

Jest to bardzo ważna reguła, gdyż często stosując pewne konkretne protokoły wyleczenia, należy odczekać czas 3 miesięcy, by przekonać się o całkowitym rezultacie. Pomaga ona również doszukać się pierwotnej przyczyny – analizując symptomy i ważne sygnały na przestrzeni ostatnich miesięcy. Nagła dysfunkcja organu jest zdesperowanym wołaniem o pilną interwencję, gdzie uprzednio narząd próbował zwrócić na siebie uwagę wysyłając obrazowe symptopmy zaburzeń. Postawienie poprawnej diagnozy, jest połową sukcesu, by przywrócić pełnię zdrowia i dobrać celowaną terapię. Pomijając istotę tej reguły w łatwy sposób można zbagatelizować kluczowe niedyspozycje i zależności, co odwiedzie od sena problemu, a nieprecyzyjne działania mogą wprowadzić kolejne powikłania i dysharmonię.

Warto dodać, że odnosi się to również do czynników środowiskowych, które wnikają w organizm, powodując dysfunkcje i schorzenia. I tak, przykładowo, jeśli w ciało wniknie wilgoć i chłód, tak po okresie 90 dni można zauważyć problemy na podłożu reumatoidalnym.

 

Podsumowanie

 

            Medycyna Chińska ujawnia swoją pierwotną inteligencję na wszystkich poziomach, spajając je energrtycznie. Przejawia logiczne zależności ściśle współgrające z harmonią praw natury. Tłumaczy w ulotny, acz niepodważalny sposób mechanikę wzajemnych procesów wynikających jeden z drugiego. To obieg kompletny – ze wszystkimi aspektami przeciwległych wartości, które muszą być zbalansowane w ustalonych i niezahwianych poporcjach. To energie yin i yang przejawiające się w esencjonalnej strukturze Pięciu Przemian, która obejmuje funkcjonowanie wszystkich narządów i układów w organizmie człowieka. Wyłania komplet reguł, które należy przestrzegać, chcąc cieszyć się żywotnim przepływem energii qi w ustabilizowanym obiegu żywiołów. Zasady te nie tylko pomagają utrzymać system w najwyższym stopniu wydajności – są też narzędziem do prognozowania stanu zdrowia, wskazówką do prawidłowej analizy choroby oraz kluczem do całkowitego uzdrowienia.

 

Bibliografia

Książki

  1. „Tradycyjna Medycyna Chińska. Teoria Zang Fu” Z. Królicki,  Wydanie I, Wrocław 1998; Stowarzyszenie Działań Ekologicznych;
  2. „Medycyna Chińska” – H. B. E. Korngold, Wydanie II, Warszawa 2001, wyd. W. A. B.;

najnowsze artykuły

Jesteś w dobrym miejscu

Imię:
Nazwisko:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy
Proszę wypełnić wszystkie pola

+ 48 451 667 779

WhatsApp

Zielona góra

Kontakt

kontakt@projektoaza.pl

Jesteś w dobrym miejscu

jesteś w dobrym miejscu

jesteś w dobrym miejscu

- since 2022 -